Zadaszenie na taras – jak zrobić je samemu?

Zadaszenie na taras – jak zrobić je samemu?

Zadaszenie tarasu jest konstrukcją, na którą decyduje się niemal każda osoba, która posiada własny kawałek podwórka za domem. Na podłożu wykonanym z desek można stabilnie usytuować meble, a rozpostarty nad głowami daszek ma na celu chronić przed deszczem i słońcem. Jak zrobić samemu wymarzone zadaszenie tarasu?

Zadaszenie tarasu – zgłaszać, czy nie zgłaszać?

Ciekawostką jest, iż w polskim prawie budowlanym definicja zadaszenia tarasu nie jest jeszcze sprecyzowana, a dokładniej – nie istnieje. Nie oznacza to jednak, iż przy montowaniu go można pokusić się o całkowitą samowolkę. Warto wiedzieć, iż zgodnie ze słownikiem taras uznawany jest za część budynku mieszkalnego i nie można go uznawać za element małej architektury. Znajduje to również potwierdzenie w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury. Precyzuje on warunki techniczne, nakazujące wliczyć do kubatury brutto także kubaturę tarasów i balkonów.

Budowa dachu nad tarasem nie wymaga zgłoszenia budowlanego lub pozwolenia, ponieważ interpretacja przepisów pozwala na zakwalifikowanie takiego działania jako remontu. Ponadto, nawet gdyby zadaszenie tarasu zostało podciągnięte pod konstrukcję małej architektury ogrodowej czy wiaty, także nie będzie wymagało dodatkowej dokumentacji.

Konstrukcja zadaszenia tarasu – z jakich materiałów ją wykonać?

Przede wszystkim warto zadać sobie pytanie, czy standardowa konstrukcja z pionowymi słupkami jest w ogóle potrzebna. Wiele osób decyduje się na zamontowanie daszka bądź markizy bezpośrednio do elewacji, choć takie rozwiązanie zdaje egzamin tylko w przypadku stosunkowo lekkich, niewielkich konstrukcji zadaszenia tarasu.

W przypadku gdy głównym celem jest osłonięcie tarasowe zadaszeniem sporej części podestu oraz stworzeniu konstrukcji, która będzie zarazem solidna, jak i umożliwi zamaskowanie tarasu po bokach, np. zasłonami lub ściankami, należy zbudować szkielet. Do tego celu najbardziej przydatne okażą się drewniane belki, które doskonale komponują się z naturalnym charakterem ogrodu, oraz metalowe słupki cechujące się znakomitą trwałością i odpornością na uszkodzenia.

Jak prawidłowo zadaszyć taras – materiał na pokrycie dachowe

Samo pokrycie dachowe można wykonać z najróżniejszych materiałów, takich jak:

  • W przypadku gdy konstrukcja została wykonana z drewna, a wchodzące w skład dachu deski ułożone są dość gęsto, można zdecydować się na wykonanie jej w postaci pergoli. Należy posadzić przy niej szybko rosnące pnącza i pozwolić im zasnuć cały dach. Nie zaleca się jednak zastosowania winorośli, których liście pojawiają się późną wiosną, więc pierwsze ciepłe dni na tarasie mogą być ubogie w cień.
  • Płótna i tkaniny – jest to coraz częściej spotykane rozwiązanie. Ogromną popularnością cieszy się zadaszenie tarasu rozsuwane, np. markizy mocowane bezpośrednio do elewacji lub płótna na specjalnym mechanizmie, rozpostarte na konstrukcji połączonej z ziemią. Do nich często dobierane są również płótna na ścianki, które w zależności od pogody i potrzeb można rozsuwać i zasuwać.
  • Kolejnym pomysłem jest zadaszenie tarasu z poliwęglanu. Szczególnie dobrymi opiniami cieszą się płyty, które zacieniają oraz chronią przed deszczem, jednak jednocześnie przepuszczają światło. Materiał ten jest łatwy w obróbce, elastyczny i trwały, więc nie sprawia trudności przy montażu
  • Naturalne, nowoczesne, a zarazem piękne dachy nad tarasem, to właśnie takie, które wykonane są w całości z drewna. Zapewniają mocne zacienienie i przytulną atmosferę, jednak należy pamiętać o ich regularnej impregnacji.

Montaż tarasu zadaszonego

Pierwszym krokiem w stronę stworzenia dachu nad tarasem, po wybraniu materiału i rodzaju zadaszenia tarasowego, jest przygotowanie projektu. Ten warto wykonać na podstawie pomiarów elewacji i podwórza, uwzględniając także umiejscowienie drzwi i okien. Należy wziąć pod uwagę, iż zadaszenie nie musi obejmować całego tarasu.

Kolejnym krokiem jest przygotowanie elementów konstrukcyjnych – belek, które będą pełniły funkcję zarówno krokwi, jak i słupków, oraz mocowania umożliwiające solidne umiejscowienie całej konstrukcji w ziemi. Następnie należy połączyć wszystkie części składowe. W trakcie mocowania belek, na których umieszczone będzie pokrycie dachowe, należy pamiętać, iż w przypadku zadaszenia tarasu z pyt poliwęglanowych oraz tkanin belki mogą zostać ułożone w sporej odległości od siebie. Decydując się na cięższe materiały, krokwie zaleca się ułożyć gęsto.