Zaaranżuj swój taras praktycznie i estetycznie

Zaaranżuj swój taras praktycznie i estetycznie

Kiedy przychodzą letnie, ciepłe dni, każdy chce jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu. Nie wszyscy mają jednak działki z przytulnymi altankami, w których można miło spędzać czas. Dlatego też tarasy, balkony i werandy stanowią idealną alternatywę, szczególnie jeśli ciekawie się je zaaranżuje.

Kilka rzeczy niezbędnych na tarasie

Odkryty taras to świetne miejsce na słodki odpoczynek w promieniach letniego słońca. W takim miejscu miło prowadzi się rozmowy i pije poranną kawę. Jeżeli otoczysz się wygodnymi sprzętami, które pomogą ci jak najlepiej spędzać wolny czas na tarasie, twój odpoczynek będzie jeszcze pełniejszy. Priorytetowo są to wygodne i funkcjonalne meble, takie jak stół, ława, stolik kawowy i fotele. Im większa powierzchnia metrażowa tarasu, tym więcej mebli możesz umieścić. Sporo osób decyduje się także na kupno huśtawki czy leżaka.

Liczy się także dekor

Oprócz stylowych i wygodnych mebli na tarasie nie może zabraknąć dekoru. Czasami wystarczy jeden oryginalny wazon czy ceramiczna donica, aby miejsce stało się bardziej przytulne i estetyczne. Możesz kupić kilka szklanych wazonów i kolorowych świeczek. Takie lampiony umilą każdą rozmowę czy samotny wypoczynek na łonie natury.

Kolejna propozycja na udekorowanie tarasu to drewniane skrzynki, np. z palet. Takie organizery wykonane na bazie naturalnego surowca wyglądają niebanalnie i są niezwykle praktyczne. Włożysz do nich podręczne rzeczy, takie jak narzędzia ogrodnicze czy książki i magazyny. Jeżeli skrzynki nie będą się otwierały, wtedy sprawdzą się świetnie jako małe stoliki ozdobne. Postawisz na nich kawę, słodki deser czy ramkę ze zdjęciem.

Nie możesz zapomnieć również o dobrym oświetleniu tarasu. Oprócz oryginalnych nastrojowych świeczek zadbaj o też o inne oświetlenie funkcyjne. Przydadzą ci się do tego celu kinkiety rozmieszczone w różnych częściach tarasu. Oświetlenie zainstalowane u dołu, a skierowane ku górze poszerzy optycznie przestrzeń. Kinkiety lub halogeny doświetlą też poszczególne miejsca na tarasie. Jeżeli zależy ci na wyeksponowaniu np. strefy z fotelem czy z roślinnością, ustaw lampę w tym właśnie kierunku. Światłem można nie tylko modelować przestrzeń, ale też wyodrębniać z tła detale. Dlatego też eleganckie, stylowe lampki to często świetny dekor nawet na niedużym tarasie.

Ogród zimowy na tarasie – stwórz sobie wyjątkowe miejsce odpoczynku

Coraz więcej osób decyduje się na zakładanie przydomowych ogrodów zimowych. Każdy z nich ma swoją unikalną specyfikę odpowiadającą preferencjom domowników. Mogą być to miejsca służące do zorganizowania strefy relaksu, jak i stworzenia tylko i wyłącznie ogródka. Niektórzy przechowują w nim rośliny, które pozostawione w ogrodzie na zimę na pewno by przemarzły. Oprócz tego ogród zimowy na tarasie może służyć też do zaaranżowania w nim przytulnego salonu, jadani czy nawet biura do pracy. Każdy pomysł jest dobry, kiedy tylko podejmie się większy trud zrealizowania go w najdrobniejszych szczegółach.

Jeśli chcesz po prostu dobrze odpocząć w przytulnym klimacie roślinnym, jest to idealne rozwiązanie dla ciebie. Ogród zimowy na tarasie aranżuje się podobnie jak taras czy werandę. Wystarczy jedna dłuższa ława i kilka krzeseł plus stolik kawowy, aby osiągnąć wymarzony efekt. W takim miejscu nie może zabraknąć oryginalnego i praktycznego oświetlenia. Za pomocą kilku lampek dobrze doświetlisz przestrzeń i stworzysz ciekawe świetlne aranżacje. Oświetlenie musi być nastrojowe i subtelne, aby delikatnie sączyło się na całe pomieszczenie i nie męczyło oczu.

Ogród zimowy na tarasie to świetne miejsce na przyjmowanie gości w przytulnym klimacie. Latem możesz odpinać dach ogrodowy, a na zimę z powrotem zakładać. Możliwości aranżacji tego miejsca jest naprawdę mnóstwo.

Jeśli jesteś na etapie planowania dotyczącego tarasu, to dokładnie przemyśl każdą kwestię. Zastanów się, do czego ma służyć taras – czy będziesz często organizować przyjęcia, czy może okazjonalnie lub w ogóle. Inaczej urządzisz taras, jeśli od czasu do czasu zaprosisz kogoś na kawę, a inaczej, gdy będzie u ciebie często dużo osób.