Jak zabezpieczyć przyczepę przed zimą?

  • Dom
  • 14 października 2019
Jak zabezpieczyć przyczepę przed zimą?

Posiadanie różnych rzeczy wiąże się nie tylko z kosztem ich zakupu, ale także z ich utrzymaniem. Kupując dom, musimy pamiętać np. o konserwacji dachu, a posiadając samochód, musimy wziąć pod uwagę regularne przeglądy pojazdu i drobne naprawy.

Podobnie jest z posiadaczami przyczep kempingowych. Ich posiadanie daje w sezonie letnim dużo radości i również oszczędności. Jadąc na wakacje przyczepą kempingową, możemy zatrzymać się w dowolnym miejscu za darmo, lub płacąc dużo mniejsze kwoty niż za hotel. Przez większość roku przyczepa kempingowa stoi bez użytku.

Co trzeba zrobić kończąc sezon kempingowy?

Jeśli przyczepa będzie stała przez dłuższy czas, np. przez całą zimę, musimy ją do tego przygotować. Na początek należy usunąć z szafek wszystkie produkty, które mogłyby się zepsuć, a następnie dokładnie wywietrzyć wnętrze przyczepy. Dobrze jest to zrobić po ostatniej podróży w sezonie, kiedy temperatura na zewnątrz jest jeszcze w miarę wysoka. Można wspomóc suszenie i wietrzenie specjalnymi dmuchawami. W środku można umieścić również pochłaniacze wilgoci. Następnie należy wypuścić wodę z instalacji przyczepy. Butla z gazem może zostać w przyczepie, ale należy zadbać, żeby była dokładnie zakręcona. Przyczepa może stać na podporach lub na kołach. Przy ciężkich przyczepach należy zastosować dodatkowe podpory.

Ochrona przed czynnikami zewnętrznymi?

Najlepiej byłoby, gdyby przyczepa zimowała w garażu. Należy pozostawić jedno okno uchylone, aby zapewnić minimalną cyrkulację powietrza. Woda i pochodząca z niej wilgoć jest największym wrogiem przyczepy. Jeżeli nie mamy garażu ani wiaty, która mogłaby ochronić naszą przyczepę przed szkodliwymi czynnikami, należy zaopatrzyć się w pokrowiec na przyczepę kempingową. Powinien być przewiewny i nie może być wykonany z folii. Pokrowiec na przyczepę kempingową musi być w miarę dopasowany do gabarytów naszej przyczepy. Wybierając miejsce postoju, postarajmy się aby nie było zagrożone zalaniem. Warto również zainwestować w preparaty konserwujące do karoserii, które nie tylko nadadzą połysk, ale także zabezpieczą ją przed rdzą. Sam pokrowiec na przyczepę kempingową sobie z tym nie poradzi.