Gdzie szukać pomocy prawnej?

Gdzie szukać pomocy prawnej?

Są w życiu sytuacje takie jak rozwód, dziedziczenie spadku po zmarłym, odzyskiwanie długów, ustalenie praw rodzicielskich i wiele innych gdzie niezbędna jest pomoc prawnika. Gdzie szukać pomocy prawnej, kiedy nie mamy na to pieniędzy, kiedy nie możemy wyjść z domu, lub gdy mamy mało czasu.

Darmowe porady prawne

Aż w 1500 punktach nieodpłatnej pomocy prawnej w Polsce można skorzystać z porady. Polega ona na przygotowaniu dokumentów, przedstawieniu możliwych rozwiązań problemu prawnego, poinformowaniu o przepisach dotyczących sprawy. Darmowa pomoc prawna nie obejmuje reprezentowania w sądzie podczas rozprawy. Nie każdy jedna może skorzystać z tej darmowej usługi. Uprawnione są osoby przed 26 i po 65 roku życia, ubogie, bezdomne, kombatanci, weterani, osoby otrzymujące świadczenie socjalne, rodziny wielodzietne itp.

Porady online

Obecnie wiele spraw jesteśmy w stanie załatwić przez Internet. W sprawach prawnych nie tylko możemy znaleźć przepisy dotyczące naszego problemu, ale również otrzymać konkretną, odpłatną poradę prawną poprzez portale prawnicze. Wystarczy przesłać skany dokumentów, opisać sprawę i zadać ewentualne pytania. Nie zastąpi to jednak spotkania na żywo.

Kancelarie

Najbardziej tradycyjny sposób uzyskania porady prawnej to po prostu znaleźć prawnika i umówić się z nim na spotkanie. Warto poszukać adwokata, który specjalizuje się w takim dziale prawa, jakiego dotyczy nasza sprawa np. prawo spadkowe, rodzinne itp. Najprościej za pomocą wyszukiwarki. Należy wpisać np. kancelaria radców prawnych Łódź i otrzymamy kilka adresów spośród których możemy wybrać ten który najbardziej będzie nam odpowiadał.

Do każdej konsultacji z prawnikiem należy się odpowiednio przygotować. Trzeba zebrać wszystkie dokumenty i pisma dotyczące sprawy, które posiadamy. Potrzebne będą także dowody w sprawie np. zdjęcia, nagrania, maile, smsy. Warto przed spotkaniem z prawnikiem spisać sobie pytania jakie chcemy mu zadać, a podczas rozmowy ustalić jakie są możliwe scenariusze rozwiązania sprawy i jakie mogą mieć konsekwencje.