Problem śmierdzących ręczników nie jest trudny do rozwiązania. Wystarczy skrupulatnie o nie zadbać

Problem śmierdzących ręczników nie jest trudny do rozwiązania. Wystarczy skrupulatnie o nie zadbać

Sięgamy po świeże ręczniki kąpielowe dla całej rodziny – a tu niespodzianka… Duże rozczarowanie, zwłaszcza, że spodziewamy się ponadprzeciętnej świeżości, przyjemnego zapachu, który będzie znakomicie komponował się z chwilą relaksu w łazience. Skąd bierze się ich nieprzyjemny zapach, nawet gdy wyjmujemy je prosto z półki?

Nie bez powodu dawniej gotowano bieliznę. Pierz ręczniki kąpielowe w najwyższych temperaturach

Zamiast spodziewanego relaksu otrzymujemy dość wyraźny smrodek. Wiele osób tłumaczy sobie to w ten sposób, że zapach przechodzi na materiał z szafek czy szuflad. Nic bardziej mylnego. Źródłem zapachu są właśnie ręczniki kąpielowe, które zostały wyprane, wypłukane bądź wysuszone w niewłaściwy sposób. Jeśli w programatorze ustawimy temperaturę 30 czy nawet 50 stopni Celsjusza, to zdecydowanie za mało. Ręczniki kąpielowe po użyciu nie wyglądają na zabrudzone, lecz skrywają w sobie niezliczone ilości złuszczonego naskórka, który będzie dobrą pożywką dla drobnoustrojów. I jedno, i drugie trzeba koniecznie usunąć w temperaturze 90 stopni.

Porządne płukanie uwolni materiał także od nadmiaru proszku

Kolejny błąd popełniamy przy płukaniu. Na nic się zda używanie zapachowych płynów, jeśli zbyt załadowany bęben uniemożliwi dokładne usunięcie resztek detergentów. Zalegające w ręcznikach kąpielowych po jakimś czasie wydadzą zapaszek o lekko nieświeżym odcieniu. Wyprane i wypłukane tkaniny należy bardzo dokładnie wysuszyć, najlepiej na słońcu i powietrzu. Suszenie w warunkach domowych może pozostawić wewnątrz bawełny sporo wilgoci. Takie ręczniki kąpielowe, złożone kilka razy, szybko zaczną wydawać zbutwiały zapach, stając się przy okazji dobrym środowiskiem dla rozmaitych mikrobów, zwłaszcza grzybów i pleśni.

Ręczniki kąpielowe muszą być idealnie suche. Inaczej będą śmierdzieć

Podobny skutek przyniesie składowanie ręczników w wilgotnym środowisku. Nowoczesne łazienki chętnie wyposażamy w półki na bieliznę, jednak w tych pomieszczeniach zawsze panuje większa wilgoć. Para wodna sprawi, że po jakimś czasie nasiąkną nawet suche ręczniki. Wtedy bezpowrotnie puszystą miękkość i kwiatowy zapach zastąpi stęchlizna. Jak widać, bawełniane ręczniki kąpielowe wymagają sporej dbałości, by uniknąć śmierdzącego zaskoczenia.