Olejek eukaliptusowy – zastosowanie i właściwości

Olejek eukaliptusowy – zastosowanie i właściwości

Olejek eukaliptusowy jest bardzo dobrze znany osobą, które często miewają infekcje górnych dróg oddechowych. Wykonywane z niego inhalacje pomagają zwalczyć problemy z zatokami , zatkanym nosem czy podrażnioną śluzówką nosa. Coraz częściej stosuje się go w pielęgnacji skóry oraz w wielu innych zabiegach. Jakie właściwości i zastosowania posiada olejek eukaliptusowy?

 

Olejek eukaliptusowy – proces powstania

Olejek eukaliptusowy uzyskiwany jest dzięki destylacji liści wiecznie zielonego drzewa eukaliptusa za pomocą pary wodnej. Drzewo to do niedawna naturalnie występowało jedynie w Australii, tak więc z tego miejsca olejek eksportowany jest na cały świat. Obecnie można go również spotkać w Indiach, Afryce czy Egipcie, jednak to Australia słynie z dobroczynnego działania olejku eukaliptusowego. Zyskał on na swojej popularności dzięki swoim prozdrowotnym właściwością. Obecnie jest stosowany w aromaterapii, kosmetologii oraz w medycynie.

 

Olejek eukaliptusowy – właściwości i zastosowanie

Olejek eukaliptusowy cechuje się wysoką aktywnością przeciwbakteryjną, przeciwwirusową oraz przeciwgrzybiczną. Stosowany jest w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych, przy zapaleniu zatok,  kaszlu, katarze, a nawet przy bólach reumatycznych. Ponadto posiada on pobudzający wpływ na mechanizmy odpornościowe organizmu, rozkurcza oskrzela, udrażnia zatoki nosa oraz upłynnia zalegającą wydzielinę śluzową. Stosowany jest również przy ukąszeniach owadów (łagodzi swędzenie), przy oparzeniach, a także w inhalacji, ponieważ cechuje się działaniem wykrztuśnym i przeciwzapalnym.

Olejek eukaliptusowy można stosować zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie. Same liście stosowane były niegdyś do leczenia ran oraz zwalczania gorączki. Ponadto olejkiem tym leczono tyfus, malarię oraz szkarlatynę. Wykazuje on pozytywne działanie w przy leczeniu zapalenia jamy ustnej, gardła oraz przy opryszczce. Dzięki właściwości odświeżającej oddech, wchodzi on w skład wielu preparatów dentystycznych i spożywczych.

Już tylko kilka kropel olejku wtartych w szyję i klatkę piersiową przynosi natychmiastową ulgę. Olejek rozszerza naczynia krwionośne oraz uwalnia aromatyczny zapach, który polepsza oddychanie. To właśnie dzięki tej właściwości zalecany jest podczas zmagania się z katarem siennym.

Olejek eukaliptusowy stosowany jest w żelach i maściach do kąpieli, ponieważ w wyniku wcierania w skórę daje efekt ochłodzenia, co pomaga w wyczerpaniu psychicznym, w zmęczeniu oraz ospałości. Ponadto przynosi rezultaty przy leczeniu stresu i bóli głowy, zwłaszcza u osób pracujących umysłowo i uczącym się.