Kamper czy przyczepa kempingowa – co będzie lepszym wyborem?

Kamper czy przyczepa kempingowa – co będzie lepszym wyborem?

Miłośnicy caravaningu, czyli osoby, które spędzają wakacje w podróży w przyczepie kempingowej lub kamperze, z roku na rok stanowią coraz to większą społeczność. Swoboda, niezależność, komfort podróżowania i wiele innych zalet przekonują do takiej właśnie formy spędzenia wakacji. Mimo wszystko uczestnicy caravaningu nie są do końca zgodni do tego, co jest lepsze – kamper czy przyczepa kempingowa.

Przyczepa kempingowa czy kamper – o to jest pytanie

Odpowiedzi posiadaczy tych wyjątkowych maszyn są podzielone, a każda ze stron ma mocne argumenty za swoim wyborem. Tak naprawdę na tak postawione pytanie nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy od oczekiwań, budżetu, jak i formy spędzania wakacji. Przed zakupem warto również sprawdzić, ile kosztują używane części do przyczep kempingowych czy kamperów. Pozwoli to uniknąć rozczarowania w przyszłości w przypadku drobnych napraw. Dopiero biorąc pod uwagę to wszystko, można zdecydować, który pojazd będzie dla nas lepszym wyborem.

Kamper czy przyczepa – nocleg i mobilność

Zarówno kamper, jak i przyczepa kempingowa zostały stworzone po to, aby spędzać wakacje, bez obaw o pogodę, ceny noclegów czy inne okoliczności. W każdej chwili można zrezygnować z niegościnnego miejsca i poszukać innego na wypoczynek. W tej kwestii oba pojazdy gwarantują wyjątkową mobilność. Jednak w zależności od formy wypoczynku lepiej sprawdzi się jeden, bądź drugi. Dla przykładu, gdy wyjeżdża się w jedno miejsce i na konkretnym polu chce się spędzić 2-3 tygodnie, o wiele praktyczniejsza będzie przyczepa. Będzie ona bazą wypadową do zwiedzania okolicy, W przypadku, gdy wakacje są mniej stacjonarne, a w trakcie wyjazdu wczasowicze preferują przemieszczać się z miejsca na miejsce i nie mają do końca określonych punktów noclegu, czy postoju, kamper sprawdzi się najlepiej. Umożliwia on urządzenie noclegu w dowolnym miejscu – w awaryjnej sytuacji, nawet w centrum miasta czy na parkingu przy autostradzie.

Przyczepa kempingowa czy kamper – wygoda podróżowania

Jazda z przyczepą kempingową jest z pewnością trudniejsza i mniej komfortowa niż samym samochodem osobowym. Wbrew pozorom szybko można nabrać wprawy i bez przeszkód pokonywać kolejne kilometry. Należy jednak pamiętać, iż więcej uwagi będzie na pewno wymagało manewrowanie, a w dodatku do niektórych miejsc nie będzie możliwe dostanie się samochodem z przyczepą. Uważać należy również podczas wyjazdów w góry – nie każdy samochód z dodatkowym balastem da sobie radę w takim terenie. Jazda kamperem, w przypadku gdy jest on pojazdem o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, nie wymaga nabycia dodatkowych uprawnień – prawo jazdy kategorii B będzie wystarczające. Jednak ze względu na specyficzną bryłę i gabaryty, jazda będzie wymagała nabrania nieco wprawy – szczególnie w kontekście manewrowania na parkingach czy w innych niedużych przestrzeniach. Warto wiedzieć, iż kamper ma przeważnie moc dostosowaną do swojej masy, więc w górzyste rejony czy wyżynę nie powinien stanowić dla niego problemów – dużo w tym wypadku jest zależne od konkretnego modelu pojazdu i wprawy kierowcy.

Używane części do przyczep kempingowych i kamperów  – co będzie tańsze w kupnie i utrzymaniu?

Jeśli dla kogoś podczas zakupu kampera czy przyczepy kempingowej istotne są koszty eksploatacji i cena, powinien zdecydować się na przyczepę. Sama w sobie jest znacznie tańsza nawet od najprostszego kampera, a ponadto używane części do przyczep kempingowych, relatywnie niewielki koszt jej ubezpieczenia i ewentualnych napraw są o wiele tańsze. Cena oczywiście jest mocno uzależniona od modelu, bo na rynku używanych przyczep dostępne są zarówno proste modele sprzed 20, a nawet 40 lat, jak i te luksusowe, niemal nowe pojazdy. Podczas zakupu tych starszych nie należy kierować się rocznikiem, lecz stanem przyczepy kempingowej. Wiele modeli, mimo wieku, utrzymanych jest w przyzwoitej kondycji. Pomimo niezbyt nowoczesnego wyposażenia, potrzebują one jedynie odświeżenia.