Jak znaleźć skuteczną motywację do treningów?

Jak znaleźć skuteczną motywację do treningów?

Rozpoczęcie treningu to nic trudnego. Kupujemy karnet na siłownię bądź opracowujemy plan treningowy do wykonania w domu i myślimy, że teraz już nic nie stoi na przeszkodzie do poprawy naszej kondycji i sylwetki. Po paru dniach lub tygodniach okazuje się, że początkowy entuzjazm szybko przeminął. Jak temu zapobiec?

Co robię i dlaczego to robię?

Motywacja w sporcie, to rzecz kluczowa. Bez niej nie jest możliwa realizacja obranych przez siebie fitnessowych celów. Najprostsze, ale najważniejsze co musisz zrobić, to wybrać aktywność, którą po prostu lubisz. Godziny spędzone na zajęciach, które cię nudzą, raczej nie zachęcają do dalszych trudów i spowalniają robienie postępów. Druga rzecz to jasne określenie sobie celów. Dla kogoś będzie to po prostu codzienne wyjście z domu na kilkukilometrowy spacer, a dla kogoś innego systematyczne poprawianie swoich czasów w bieganiu. Ważne, by przyświecał ci jasny cel. Określ go i zapisz na kartce.

Proste i sprawdzone patenty

Większa motywacja? W sporcie istnieje parę sprawdzonych metod by ją sobie zapewnić.
Znajdź dobrego partnera. Nawet najbardziej żmudne ćwiczenia łatwiej znieść gdy wykonujesz je z kimś, kogo lubisz.
Urozmaicaj trening. Nawet najbardziej sztywny plan treningowy da się zmodyfikować tak, aby sprawiał więcej przyjemności.
Dobierz odpowiednią porę. Jedni mają najwięcej energii o wschodzie słońca, inni po południu albo późnym wieczorem. Sprawdź kiedy ty czujesz się najlepiej.
Pochwal się! Podzielenie się postępami treningu ze znajomymi sprawi, że znajdziesz jeszcze więcej motywacji do uprawiania sportu.
Trenuj cyfrowo. Wiele dostępnych na rynku aplikacji pomoże ci w zaplanowaniu ćwiczeń, zmierzy czas i spalone kalorie oraz przypomni o następnym treningu.

Nie zapominaj o nagrodach

Odpowiednia motywacja w sporcie nie ma już przed tobą tajemnic. Gdy wykonasz swój plan i zauważysz wyraźne postępy nie bój się docenić samego siebie. Nie ważne jaką nagrodę sobie sprawisz, ważne że to pozytywne doświadczenie będzie Ci się kojarzyło z udanym treningiem. W ten sposób podtrzymasz i wzmocnisz swoją motywację. W sporcie, w pracy i w czymkolwiek innym jest ona motorem twoich działań i zapewnia skuteczne dążenie do celu.