Jak zlokalizować wyciek w domu?

Jak zlokalizować wyciek w domu?

Bardzo ważne jest, żeby upewnić się, w jaki sposób działają nasze instalacje w domu. Tyczy się to przede wszystkim instalacji wodnych, w których wyciek może stanowić poważny problem. Chcąc zadbać o to, żeby nic złego nie stało się z naszym domem, musimy być pewni, że wyciek został zablokowany.

Dlaczego wyciek z instalacji wodnej może okazać się niebezpieczny?

Instalacja woda rozłożona jest w całym domu, przez co jakikolwiek wyciek z niej, może powodować poważne uszkodzenia w każdej jego części. Dlatego bardzo ważne jest, żeby się upewnić, w jaki sposób działa cała instalacja. Jeśli np. będzie w domu przeciekać rura, która jest w kuchni, to może się okazać, że zaraz zamokną całe ściany, przez co w kuchni zacznie powstawać pleśń. Powstawanie pleśni w ścianie jest czymś bardzo niepożądanym, ponieważ może się okazać, że będziemy musieli rozebrać całą ścianę. Poza jednak samą pleśnią, problemem może okazać się to, że w wilgotnych miejscach mogą zacząć osiadać się robaki, które potem zaczną rozchodzić się po całym domu. Najgorsze jednak co może się stać, jest to, że poprzez wyciek, woda dostanie się do sprzętu elektronicznego, powodując zwarcie, a nawet pożar, który może doprowadzić do poważnych zniszczeń całego domu. Dlatego bardzo ważne jest, żeby w momencie, gdy zauważymy, że w ogóle wyciek może mieć miejsce, od razu znaleźć gdzie się on pojawił i jak najszybciej go zablokować.

W jaki sposób zlokalizować wyciek?

Metod jest kilka, jednak szukanie wycieku samemu, nie mając doświadczenia, może okazać się bardzo niebezpieczne. Bardzo łatwo jest w dzisiejszych czasach znaleźć firmę, która się tym dla nas zajmie. Jeśli wpiszemy w wyszukiwarce np. “lokalizacja wycieków Łódź”, to na pewno znajdziemy kogoś, kto się tym dla nas zajmie. Czasem jednak wolimy załatwić takie sprawy samemu. Jedną z opcji sprawdzania wycieku, jest sprawdzenie wody ciśnieniowej. Najpierw musimy zakręcić wszystkie krany, po to, żeby następnie przesunąć motylek, który znajduje się w pobliżu licznika. Niestety cała ta metoda wiąże się z tym, że nie będziemy mogli korzystać z wody nawet do 12 godzin. Po pewnym czasie przesuń wajchę ponownie i obserwuj licznik. Gdy już otworzysz licznik, spójrz na tarcze kodowe, jeśli tarcze się ruszyły, to okaże się, że ubyło wody, pomimo że nie powinno się to stać. Niestety metoda ta może okazać się niedokładna przy mniejszych wyciekach, przez co wynajęcie firmy może okazać się niezbędne.