Jak zadbać o swoją twarz, gdy za oknem ostre mrozy?

Jak zadbać o swoją twarz, gdy za oknem ostre mrozy?

Choć może to wydawać się dziwne, to pielęgnacja twarzy w okresie zimowym jest łatwiejsza niż w czasie letnich upałów. Niska temperatura jest zdrowsza dla skóry niż wysokie temperatury. Pobudza ona krążenie, orzeźwia, odświeża, odmładza oraz ożywia. Nie bez powodu rekomenduje się zakończyć prysznic zimnym strumieniem wody oraz ustawić w sypialni niską temperaturę. Jak prawidłowo zadbać o swoją twarz zimą? Czy drogeria online oferuje niezbędne preparaty do pielęgnacji w mroźne dni?

Jak skóra reaguje na zimno?

Świetnie zdawała sobie z tego sprawę prekursorka krioterapii, która żyła na przełomie XVII i XVIII wieku księżna Aleksandra Zajączek. Nosiła ona miano Królowej Śniegu, ponieważ dbała o to, by przez cały rok przebywać jedynie w cieniu i chłodnych temperaturach, nacierała się lodem, brała zimne kąpiele, a w jej sypialni znajdowały się wiadra z lodem. Dzięki tym sposobom zachwala ona młodość na długie lata, a jej przypadek jest do dziś dzień przytaczany w trakcie rozmów o dobroczynnym wpływie niskich temperatur na urodę i zdrowie.

Zimno sprawdza się na obudzenie i pobudzenie, jeszcze przed poranną kawą. Warto jednak pamiętać o umiarze i właściwej ochronie. W związku z tym, że suche i mroźne powietrze może przyczynić się do powstania więcej szkód, niż mogłoby się wydawać. Najlepsze zimy dla skóry są w Hiszpanii i Włoszech – to właśnie tam nie ma bardzo niskich i długotrwałych temperatur, a słońce, mimo że słabiej i niżej świeci – nastraja pozytywnie i ogrzewa.

Ekstremalne warunki klimatyczne, jakie mogą czasem występować w Polsce, niekorzystnie oddziałują na tan skóry. W rezultacie wolniejszej pracy gruczołów łojowych naskórek staje się przesuszony, a ochronny płaszcz lipidowy skóry – cieńszy. Skóra jest podrażniona i zaczerwieniona. Suche i jednocześnie zimne powietrze, prawie całkowite pozbawione wilgoci, jeszcze bardziej wysusza, czego efektem jest zmniejszenie jej elastyczności.

Co się dziej ze skórą w okresie zimowym?

Zimą, gdy temperatury sięgają poniżej zera, skóra zaczyna nieco inaczej pracować, a mianowicie:

  • Traci dwa razy więcej wody niż latem;
  • Gruczoły łojowe pracują wolniej – naskórek staje się przesuszony, a ochronny płaszcz lipidowy skóry staje się cieńszy;
  • Pojawia się rumieniec, który jest rezultatem rozszerzania się naczyń krwionośnych pod wpływem ciepłego/zimnego powietrza.

Drogeria online – kosmetyki must have na zimę

W czasie mrozów skóra traci dwa razy więcej wody niż w okresie letnim. Co prawda w ostatnich czasach zaobserwowano zjawisko ocieplenia klimatu, jednak mimo to warunki atmosferyczne w Czesi od listopada do nawet późnej wiosny, potrafią wykazywać niekorzystny wpływ na naszą skórę. Nie tylko mróz może wyrządzić jej krzywdę, ale również silny wiatr przy wysokiej wilgotności powietrza, co można odczuć po powrocie do domu w postaci piekących, czerwonych Polików.

Zazwyczaj drogeria online wyróżnia się tym, iż ma bogatszą ofertę niż niejeden sklep stacjonarny. W związku z tym, iż pewny produkt to taki, który jest lepszy od innych, a więc sprawdzony, warto mieć możliwość wyboru. Przy pielęgnacji skóry twarzy zimą należy przede wszystkim pamiętać i stosowaniu kremów ochronnych dla skóry naczyniowej lub skóry suchej. Nie mogąc zdecydować się na konkretny krem, zaleca się wybrać kosmetyk o bogatej konsystencji zawartością maseł i olejów.

U wielu osób bardzo często w mroźne dni pojawia się rumieniec. Jest to problem wielokrotnie wracający, a niektórych nawet wręcz nieopuszczający, i to nie ze względu na popełnioną gafę, a przez pogodę, stresujące sytuację czy tan skóry. Naczynka krwionośne narażone są na intensywną pracę podczas przejścia z zimnego powietrza do ciepłego i klimatyzowanego pomieszczenia, bądź w wyniku długotrwałego przebywania na mrozie. Mając bardzo reaktywną skórę, policzki są ciągle zaczerwienione. W takim przypadku niezbędne jest stosowanie odpowiednich kremów chroniących przed mrozem.

Warto również pamiętać, aby zimą myć twarz bezpośrednio przed wyjściem z domu. Do około pół godziny od wyjścia z domu do umycia skóry wodą, regeneruje ona swój płaszcz lipidowy, w związku z czym w tym czasie nie należy wystawiać jej na mróz. Do oczyszczania skóry twarzy należy wybierać delikatne kosmetyki, które będą wspierały jej naturalną tarczę ochronną i dbały o jej mikrobom.