Jak urządzić nowoczesny salon?

Jak urządzić nowoczesny salon?

Salon urządzony w stylu nowoczesnym jest rozwiązaniem zarazem funkcjonalnym, jak i eleganckim. Pokój dzienny to jedno z miejsc w domu, w którym spędza się najwięcej czasu. To w nim domownicy odpoczywają, oddają się rozrywce oraz przyjmują gości, dlatego warto, aby był zrobiony z pomysłem i smakiem.

Salon w stylu nowoczesnym – jak go urządzić?

Styl nowoczesny w aranżacji wnętrz cechuje się prostotą oraz minimalizmem, jednak daleko mu do skromności. To świetne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie porządek, harmonię, prostotę, ale także wyjątkową elegancję. W stylu nowoczesnym przeważają stonowane barwy, głównie: odcienie subtelnego beżu, szarości i bieli. Decydując się na aranżację salonu w nowatorskiej stylistyce, warto uwzględnić takie elementy, jak:

  • Otwarta przestrzeń salonu – efekt przestrzeni w salonie można uzyskać, pozbywając się z niego zbędnych przedmiotów bądź ścian działowych. Salon optycznie powiększy zastosowanie trików, takich jak: odpowiednia gra świateł w pokoju (np.: podświetlenie wnęki czy półki meblowej) czy lustra na ścianach (szczególnie umieszczone w narożnikach pomieszczenia lub naprzeciwko wejścia). Innym sposobem na optyczne powiększenie pokoju jest pomalowanie go na jasne barwy.
  • Minimalistyczne wyposażenie salonu – ilość mebli w salonie w stylu nowoczesnym należy ograniczyć do minimum. W nowoczesnym pokoju dziennym doskonale sprawdzają się szare sofy. Kanapa może być duża i narożna, ale ciekawym rozwiązaniem jest wyposażenie salonu w dwie mniejsze sofy.
  • Subtelne dekoracje do salonu – urządzając salon w stylu nowoczesnym, nie należy przesadzać z dodatkami. Zamiast dużej ilości różnego rodzaju pojedynczych dekoracji, lepiej zdecydować się na jeden mocny akcent, np. w postaci eleganckiej lampy stojącej, obrazu na ścianie, szklanego stolika kawowego. Urządzając salon, można także zdecydować się na nowoczesne aranżacje okien w spokoju, np. poprzez dodanie do nich ciężkich zasłon z wyrazistym wzorem.
  • Nowoczesne materiały wykorzystane m.in. do malowania ścian lub jako elementy wyposażenia – wybierając meble czy materiały wykończeniowe do wnętrza w nowoczesnym stylu, warto dokładniej przyjrzeć się ich fakturom. Pomieszczeniu doda niepowtarzalności, np. kanapa wykończona wypukłą tkaniną, beton o chropowatej strukturze na ścianach, stolik z taflą szkła, kamienne płytki, farba z brokatem czy panele ścienne z drewna. W nowoczesnych wnętrzach doskonale sprawdzają się fotoobrazy na płótnie, które dopełniają aranżację salonu.

Aranżacja kuchni z salonem

Możliwość połączenia salonu z kuchnią jest najlepszym rozwiązaniem dla osób, które planują urządzić mieszkanie w stylu nowoczesnym. Likwidacja ograniczeń, jakie tworzą ściany dzielące jedno pomieszczenie od drugiego, zwiększy w dużym stopniu przestrzeń. Chcąc jeszcze bardziej optycznej powiększyć pokój, należy wybierać jasne odcienie mebli, zarówno tych do salonu, jak i kuchennych.

Gdy metraż salonu na to pozwala, można stworzyć również połączenie salonu z jadalnią. Do tego doskonale sprawdzi się duży stół, który zmieści wszystkich domowników oraz będzie właściwym miejscem do wyprawiania rodzinnych imprez czy przyjmowania gości.

Żyrandole nowoczesne – jakie modele warto wybrać?

Żyrandol już raczej nikomu nie kojarzy się z niemodnymi, starymi wnętrzami i salonami naszych babć. Lampy z żyrandolem na powrót zyskały ogromną popularność. Żyrandole nowoczesne chętnie projektowane są przez najlepszych designerów wnętrz, stały się również pięknym i modnym elementem wyposażenia wielu mieszkań.

Żyrandole nowoczesne nie przypominają już tych, które modne były lata temu. Żyrandol do sypialni, salonu czy kuchni może stanowić dziś jeden z najgorętszych trendów oraz wyjątkową dekorację wyposażenia niemal każdego wnętrza. Odpowiednio dobranym żyrandolem można nadać charakter i styl swojemu salonowi. Jest to dodatek, który ma budować nastrój w pomieszczeniu, przyciągnąć wzrok, a zarazem być jego wizytówką. W odpowiedzi na powracającą modę na tego typu oświetlenie sufitowe, na rynku pojawiły się żyrandole nowoczesne w najróżniejszych i niebanalnych odsłonach.