Jak sprzątać w mieszkaniu alergika, by zminimalizować objawy?

Jak sprzątać w mieszkaniu alergika, by zminimalizować objawy?

Uczulenie na roztocza kurzu domowego dotyczy coraz większej liczby dorosłych i dzieci. Aby zredukować łzawienie oczu, zatkany nos i męczący kaszel należy codziennie sprzątać i wietrzyć mieszkanie. Pozbywanie się kurzu z mieszkania jest najskuteczniejszą metodą walki z alergią.

Systematyczne usuwanie kurzu to podstawa

Mieszkanie alergika powinno być codziennie sprzątane- konieczne jest odkurzanie całego mieszkania, umycie podłóg i wycieranie wszystkich powierzchni, na których zbiera się kurz. Aby mieć jak najmniej pracy przy sprzątaniu trzeba pozbyć się z mieszkania wszystkich niepotrzebnych bibelotów, dywanów, zasłon i innych rzeczy, które zbierają kurz. Taki krok być może wydaje się zbyt radykalny, lecz potrzebny oraz dający oczekiwane skutki. Po pierwsze alergik odczuje ulgę z powodu mniejszej ilości kurzu w mieszkaniu, a po drugie bez tych wszystkich przedmiotów sprzątanie będzie trwało dużo krócej. Do grupy rzeczy, które przyciągają i zbierają w sobie ogromne ilości kurzu, są maskotki, dlatego najlepiej pozbyć się ich z pokoju dziecka, borykającego się z alergią na kurz. Alternatywą jest zamrażanie roztoczy, w tym celu trzeba włożyć maskotki do zamrażarki na 24 godziny, a następnie wyprać w pralce, by usunąć z nich martwe roztocza i ich odchody. Trzeba pamiętać, że w mieszkaniu alergika kurz powinien być wycierany na mokro, ponieważ nie spowoduje to wzbijania się kurzu w powietrze, tylko od razu wyląduje na szmatce.

Pościel i prześcieradło również jest siedliskiem kurzu.

Chorzy na alergię na kurz i roztocza nierzadko mają nasilone objawy w nocy lub po przebudzeniu. Dzieje się tak, ponieważ łóżko, pościel i prześcieradło również są miejscami, gdzie znajduje się dużo kurzu. Dlatego podczas sprzątania nie wolno zapomnieć o odkurzeniu materaca oraz wywietrzeniu pościeli. Poza tym prześcieradło i pościel powinny być zmieniane raz w tygodniu na czyste i wyprasowane. Zalecane jest również co 2 lata wymienianie pościeli i prześcieradeł na nowe komplety. Warto również zaopatrzyć się w antyalergiczne poduszki i kołdry, których wypełnienie jest wyprodukowane najczęściej z poliestru, zamiast tradycyjnego pierza. Takie kołdry można bez problemu wyprać i nie stracą one swojego kształtu i funkcjonalności.

Jak w bezpieczny sposób pozbywać się kurzu?

Najlepiej, by alergik nie musiał sprzątać mieszkania, ponieważ wtedy jest najbardziej narażony na działanie kurzu i roztoczy na organizm. Nie każdy może sobie na to pozwolić, lecz na szczęście są sposoby, by sprzątać mieszkanie, a przy tym nie powodować u siebie nasilenia objawów. Z pewnością wycieranie kurzu na mokro należy do bezpiecznych metod pozbywania się kurzu i roztoczy. Najlepsze ściereczki do wycierania kurzu będą to te, które pomagają pozbyć się kurzu oraz zapobiegają osiadaniu nowych jego warstw- jest to działanie elektrostatyczne. Warto również zainwestować w porządny odkurzacz z filtrem, który nie wyrzuca wraz z powietrzem niechcianego kurzu. Można zdecydować się również na odkurzacz samobieżny, który sprząta sam. Dobrze jest myć podłogi za pomocą mopa parowego, dzięki któremu zniszczone zostaje nawet do 99% roztoczy.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Zaleca się wietrzyć często mieszkanie oraz unikać przegrzewania mieszkania. Wilgotność powietrza nie powinna przekraczać 50%, ponieważ w wilgotnym środowisku łatwiej rozmnażają się roztocza. Można również kontrolować stężenie roztoczy np. w dywanie za pomocą specjalnego testu. Najlepiej jednak pozbyć się wszystkich tekstyliów, bez których można się obejść. Utrzymywanie czystości w mieszkaniu alergika wydaje się kłopotliwe, lecz jest to konieczne, ponieważ unikanie alergenu jest w tym przypadku najskuteczniejszą metodą leczenia. Bagatelizowanie problemu może prowadzić do powikłań ze strony układu oddechowego np. astmy.