Jagody acai – ogólna charakterystyka

Jagody acai – ogólna charakterystyka

Jagody Acai to małe, okrągłe i ciemnofioletowe owoce, które rosną na drzewach palmowych w amazońskich lasach równikowych. Posiadają one szereg drogocennych właściwości, które sprawiają, iż powinny być niezbędnym składnikiem zbilansowanej diety. Co tak niezwykłego mają w sobie te małe owoce oraz jakie właściwości wykazują?

Jagody Acai – właściwości

Jagody Acai to prawdziwe bomby odżywcze – w swoim składzie posiadają witaminy A, C, E oraz witaminy z grupy B. Ponadto cechują się dużą zawartością minerałów takich jak magnez, fosfor, wapń, cynk, potas, miedź i cynk, a także aminokwasy i zdrowe kwasy tłuszczowe. Ponadto są źródłem niemal wszystkich rodzajów przeciwutleniaczy, które wykazują hamujący wpływ na rozwój komórek nowotworowych oraz opóźniają proces starzenia się (jak kwas ferulowy, cyanidin-3-glukozyd, resweratrol).

 

Jagody Acai – wpływ na organizm

Poprzez dużą ilość polifenoli, jagody Acai wspomagają przepływ krwi, co przyczynia się do zmniejszenia ryzyka chorób wieńcowych, miażdżycy oraz powstawania zatorów. Ponadto przyczyniają się do podwyższenia poziomu dobrego cholesterolu i redukcji złego cholesterolu we krwi. Dzięki dużej zawartości błonnika przyspieszają przemianę materii oraz proces trawienia, co powoduje długotrwałe uczucie sytości, które pozwala stopniowo ograniczyć ilość spożywanych kalorii. Dodatkowo jagody Acai posiadają pobudzający wpływ na organizm oraz redukują zmęczenie. Cechują się również pozytywnym oddziaływaniem na regenerację po wysiłku fizycznym, a także zwiększają wytrzymałość. To właśnie z tych powodów zalecane są dla osób ciężko pracujących fizycznie. Kolejną istotną zaletom jagód Acai jest ich korzystny wpływ na funkcjonowanie układu odpornościowego. A wszystko dzięki minerałom, witaminom i aktywnym substancjom roślinnym zawartym w ich składzie.  Pomagają również w walce z osteoporozą i wzmacniają kości, co jest możliwe dzięki wysokiej zawartości wapnia.

 

Jagody Acai – skutki uboczne

Jagody Acai nie wywołują żadnych niepożądanych skutków ubocznych, jednak spożycie ich w nadmiernej ilości może przyczynić się do wystąpienia problemów żołądkowo-jelitowych, takich jak  biegunka czy gazy. W przypadku niektórych osób możliwe jest pojawienie się reakcji alergicznych, objawiających się wysypką na skórze oraz trudnościami w oddychaniu.

 

Jagody Acai – opinie

Tę ogromną ilość pozytywnych właściwości jagód Acai potwierdzają naukowcy. Tak więc są one jednym z najbardziej pożądanych owoców przez firmy kosmetyczne oraz przez firmy produkujące suplementy. Na ich niezwykłe efekty należy nieco poczekać, więc regularność spożywania i cierpliwość są tu niezwykle ważne. Konsumenci jagód Acai wyrażają pozytywne opinie na jej temat, co można zaobserwować  na wielu forach związanych ze zdrowym odżywianiem.