Czy praca jako animator to darmowe wakacje?

Czy praca jako animator to darmowe wakacje?

Wiele osób, pracujących jako animatorzy podczas wakacji zapewne niejednokrotnie usłyszeli, że ich praca to darmowe wakacje i wcale nie jest ciężka. Jak jest w rzeczywistości? Czy praca animatora naprawdę jest tak lekka, jak niektórym się wydaje?

Jak wygląda praca animatora?

Praca wychowawcy czy tez animatora kolonijnego nie należy do takich, w których mamy czas na odpoczynek i nic nie robienie. Przez cały czas trwania kolonii, wychowawca tudzież animator musi być czujny i gotowy do pracy. Dzieci mają to do siebie, że są w stanie przyjść do swoich opiekunów o każdej porze dnia i nocy, a wychowawcy nie mogą podopiecznych odesłać. Nigdy nie wiadomo, co się dzieje, dlatego też tak ważna jest odpowiedzialność i cierpliwość. Konflikty wśród dzieci są częste i trzeba je łagodzić. Już od początku turnusu trzeba być pełnym energii do pracy, ponieważ już rozdzielanie pokojów jest początkiem konfliktów i kłopotów.

Kto może podjąć pracę jako animator?

Przede wszystkim, animatorem może zostać osoba, która przeszła stosowny kurs i ma zaświadczenie. Żeby taki kurs wykonać, wystarczy poszukać w internecie, czy są dostępne szkolenia w pobliżu miejsca naszego zamieszkania, wpisując w wyszukiwarkę np. kurs animatora warszawa. Kiedy już zrobimy kurs, możemy pojechać na kolonie. Najlepiej jednak, żeby na kolonie jeździły osoby, które czują, że mają podejście do dzieci i młodzieży, są cierpliwe i odpowiedzialne. Na wychowawców i animatorów nie nadają się osoby, które nie potrafią zorganizować sobie czasu i są konfliktowe – jeśli kadra na koloniach nie jest zgrana, trudno się pracuje, a opieka nad dziećmi i organizowanie im czasu także stwarza problemy.

Co daje praca jako wychowawca?

Najcenniejszą rzeczą, jaką zdobywa się, pracując jako wychowawca czy animator to doświadczenie w pracy z dziećmi. Jest to istotne, jeśli w przyszłości chcemy podjąć pracę zawodową, w której pracuje się z dziećmi. Jako, iż młodzież i dzieciaki mają nieskończoną liczbę pomysłów, to warto jest nabyć doświadczenia w ich kreatywności. Ponadto, lepiej poznajemy siebie i dowiadujemy się, czy na pewno możemy podjąć się pracy tego typu, czy tylko tak nam się wydawało.