Co gdy partner sugeruje Ci rozwód?

Co gdy partner sugeruje Ci rozwód?

Filmy romantyczne nieustannie karmią nas wizją związku typu „żyli długo i szczęśliwie”. Chociaż jesteśmy przyzwyczajeni do tego rodzaju wzorców małżeństwa, to rzeczywistość szybko je weryfikuje. Kłopoty prędzej czy później pojawią się u każdego. Jednak nie każdy związek sobie z tym radzi, a jedna ze stron może nagle zasugerować rozwód. Co w takiej sytuacji zrobić?

Zagrożenie rozwodem – jak się zachować?

Musimy pamiętać, że fakt sugerowania przez współmałżonka rozwodu, nie jest jeszcze złożeniem dokumentów do sądu. Należy rozróżnić dwa rodzaje sytuacji:

  • ciężką: wspólne życie staje się bardzo trudne, pojawiają się liczne kłótnie i nieporozumienia. Z parterem przestaje nas łączyć wspólna więź, mamy coraz mniej tematów do rozmów. Pojawia się niechęć nawet do przebywania z drugą osobą w jednym pomieszczeniu.
  • tragiczną: występuje przemoc psychiczna i fizyczna. Jedna ze stron znęca się nad drugą. Zdrady i obelgi stają się codziennością.

W pierwszym przypadku warto walczyć o małżeństwo. Czasem to kwestia odbudowania zaufania i stworzenia strategii skutecznej komunikacji. Dobrym pomysłem będzie wspólna terapia albo stała relacja z bardziej doświadczonym (i udanym) małżeństwem, które może służyć radą, pomocą i wsparciem.

Jeżeli mamy do czynienia z drugą opcją, separacja lub rozwód mogą być jedynym mądrym rozwiązaniem. Jednak istnieje parę warunków, żeby sąd mógł przeprowadzić rozwód ŁódźWarszawa, Suwałki czy Białystok – w każdym mieście ludzie mają takie problemy.

Jakie warunki muszą być spełnione, żeby sąd orzekł rozwód?

Chociaż sytuacja może wyglądać fatalnie, to sąd wciąż może odrzucić wniosek o rozwód. Dzieje się tak, kiedy dostępne przesłanki sugerują, że powrót do trwałego współżycia jest jeszcze możliwy. Najczęściej ma to miejsce w przypadku sytuacji ciężkiej.

Sąd nie zgodzi się na rozwód również wtedy, kiedy wniosek składa osoba, która jest wyłącznie odpowiedzialna za rozpad związku (a druga strona nie zgadza się na to). Również ze względu na dobro wspólnego dziecka, które jest nieletnie, wniosek może być odrzucony.