Bezpieczna łazienka dla osoby niepełnosprawnej

Bezpieczna łazienka dla osoby niepełnosprawnej

Jeżeli opiekujesz się osobą niepełnosprawną, dobrze wiesz, z jakimi trudnościami mierzy się ona każdego dnia. Jedną z najbardziej uciążliwych czynności jest higiena. Na szczęście na rynku dostępne są sprzęty medyczne, które ułatwiają codzienność osobom z dysfunkcjami ruchu Jest to np. wózek toaletowy czy krzesełka prysznicowe.

Wózek toaletowy – jaki wybrać, który będzie najlepszy?

W każdym dobrze zaopatrzonym sklepie medycznym znajdziesz różne modele wózków dla osób niepełnosprawnych. Dzięki nim przemieszczanie się po łazience, korzystanie z toalety i kąpiel nie stanowią większego problemu. Nie zawsze wystarczy samo krzesełko prysznicowe czy poręcze. Kiedy niepełnosprawność uniemożliwia samodzielne poruszanie się, wózek toaletowy jest po prostu niezbędny.

Pierwsza najważniejsza zaleta wózka to mobilność. Przemieszczanie się z miejsca na miejsce nie wymaga pomocy opiekuna. Osoba niepełnosprawna zyskuje większy komfort psychiczny pewną niezależność. Nie zrobi wielu rzeczy samodzielnie, ale większość z nich nie będzie stanowić już żadnego problemu. Wystarczy podjechać z wózkiem nad miskę sedesową, aby kolejne czynności wykonała już osoba niepełnosprawna.

Jeśli chcesz kupić dobry wózek toaletowy, zrób solidny przegląd produktów dostępnych w sklepach medycznych. Zwróć przede wszystkim uwagę na możliwość regulacji wysokości wózka. To bardzo istotna cecha, ponieważ pozwala na idealne dopasowanie sprzętu do konkretnej osoby i jej potrzeb.

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę podczas zakupu wózka toaletowego?

Istotne są również parametry techniczne sprzętu, np. hamulce, podnóżek (który można schować) czy maksymalne obciążenie. Nie bez znaczenia jest również jakości wykonania i materiał, jaki został użyty do produkcji wózka.

Regulowane podłokietniki to kolejny element, na który warto zwrócić uwagę. Ustawienie ich pod konkretną osobę znacznie uprzyjemni korzystanie z wózka. Swobodne oparcie rąk na odpowiedniej wysokości to duże udogodnienie dla osoby chorej. Taka pozycja odciąży mięśnie i zapewni większy komfort na wózku.

Koniecznie też zapytaj sprzedawcy o oparcie i siedzisko. Te dwie części wózka muszą być również bardzo wygodne i trwałe. Niezwykle istotne są również odchylane podnóżki. Dzięki nim można swobodnie oprzeć nogi, co zapobiega przeciążeniu mięśni.

Sprawdź inne ważne parametry!

Nie zapomnij zerknąć w specyfikację techniczną wózka, aby precyzyjnie dopasować produkt do seniora. Zwróć uwagę na obciążenie maksymalne danego modelu, wagę i rodzaj kół (wielkość i materiał). Bardzo ważna jest również wysokość, szerokość oraz głębokość siedziska. Oczywiście wiele rzeczy można wyregulować, jeśli wózek toaletowy jest dobrze wyposażony.

Jeżeli masz w planach transport wózka z miejsca na miejsce, wtedy wybierz ten z małym kółkami. Sprawdź również kwestię hamulców, np. czy są one umieszczone niezależnie na każdym z kół. Nie ma co ukrywać, że im lepsze materiały użyte do produkcji wózka, tym jest on lżejszy.

Wózek toaletowy powinien się także dobrze prowadzić. Musi być wykonany z trwałego i wygodnego materiału, który jest odporny na wilgoć. Niektóre wózki są znacznie bardziej rozbudowane, co ma szczególne znaczenie przy cięższej chorych osobach. Czasami odchylany zagłówek czy regulowane podparcie łydek stają się niezbędne.

Kupując wózek toaletowy, zwróć także uwagę na jego ogólny design. Jeśli ma on na dłuższy czas lub na stałe towarzyszyć osobie starszej, powinien wpisać się w wystrój wnętrza łazienki. Oprócz praktycznych udogodnień ważny jest również kolor czy kształt wózka. Powinien spełniać wszelkie oczekiwania seniora, jak i osoby, która się nim opiekuje.